We are a non-governmental, non-profit organization - "Ideas Development Fund - Tbilisi - Kiev" (ZIDF Tbilisi - Kiev), our goal is to implement the largest and most comprehensive project, which is the so-called "Economic Assistance to the Population of Georgia" project.
The members of our organization are:
1) A group of scientists (scientists, professors, doctors from various fields of science).
2) A group of technicians (professors and doctors, specialists in various technical fields).
3) Cargo transportation service.
The most important goal of our activity is the fact that our organization involves a large part of the Georgian population, which needs support for their further development, raising the standard of living, expanding small and medium-sized businesses. Business activities for those who have a business plan and want to develop their business with a special application. (We have conducted a specific study and know what kind of assistance the population needs in each region, villages and settlements in order to overcome the poor and miserable life of people, find work and involve their family members, 2-5 people, in their small business. All this will significantly change the overall economic situation of the country, both in villages and cities, which will ensure better settlement and rehabilitation. The population of our country can receive biological products in any field of agriculture.
The special demand of the population, in case of support, should be developed:
1. Livestock breeding, breeding of pigs, goats, sheep, rabbits, fish or poultry, where the population only needs financial assistance.
2. The population has much more problems in the development of viticulture, horticulture and horticulture: Financial support for this sector of agriculture should include:
a) Technological support: tractor, various Trailers and appropriate transport.
b) Appropriate plant and seed supplies.
c) Provision of water supply.
d) Production, construction and installation of refrigeration, storage and drying facilities.
3. Tourism is a very important issue for the population of our country. In this area, there are three main directions:
a) Rehabilitation of own residential buildings in family-type hotels.
b) Installation of wooden tourist cottages.
c) Purchase of transport (even second-class) for tourist services.
4. Beekeeping.
5. Arrangement of small shops, salons, cafes and bakeries;
6. Replacement of technical equipment in old enterprises with new ones;
7. Creation of new enterprises;
8. Social projects;
9. Shelter for orphans (5-storey);
10. Shelter for women affected by violence.
Our organization supports the population of our country in raising funds and technical involvement. It helps the population in learning, conducting trainings or lectures in all directions, in any field of business activity, in self-employment of people. We have already begun the active development of the cooperative economy in all directions. Also, the most economical use of funds in the implementation of any project. We also try to support the population in the implementation of their personal ideas and the production of modern, environmentally friendly products. So, we ask everyone to help the population through our organization.
We believe that your good will in supporting the population of Georgia will rejuvenate and help our population develop their lives and live in the same phase where you live. We will provide you with appropriate assistance and make a choice in our organization, which will perfectly implement any project in any field of life. It will not be implemented as it is now, when 85% of agricultural expenditures are dysfunctional, unstable and unused.
We would like to express our gratitude to the representatives of any country: embassies, organizations or individuals with this grandiose project - "Project for Economic Assistance to the Population of Georgia" - for their contribution to the implementation of the project and submit our details.